2009-05-20

Mapa turystyczna Lasów Państwowych

Wszyscy wiemy jak ważne jest odpowiednie zaplanowanie trasy przed wycieczką. Dobrze jest znać bezpieczne i przejezdne drogi przed wyruszeniem w podróż. Dlatego istotne jest posiadanie odpowiedniej mapy. Możemy również skorzystać z dobrodziejstw internetu.Chciałem Wam dziś zaprezentować rewelacyjną interaktywną mapę turystyczną Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku. Mapa ta wraz ze stroną internetową PTTK to idealne narzędzie dla amatorów zarówno pieszych jak i rowerowych wędrówek po lasach (ale i nie tylko po nich).

Wspomniana mapa swoim zasięgiem obejmuje tereny od Łeby na północnym zachodzie do Kwidzyna na południowym wschodzie. Na mapie zostały oznaczone wszystkie (a jeśli nie to większość) szlaki piesze tego regionu. Co ciekawe każdy element na interaktywnej mapie (np. szlak, pomnik przyrody, punkt widokowy) możemy zaznaczyć a następnie automatycznie przejść do wymienionej wyżej strony PTTK, i przeczytać charakterystykę danego obiektu. Bardzo szczegółowo opisane zostały szlaki piesze, gdzie znajdziemy takie wskazówki jak przebieg i kilometraż, opis wędrówki wraz ze zdjęciami, wskazówki dotyczące komunikacji miejskiej oraz historię obiektu. Posiadaczom odbiorników GPS mapa umożliwia pobranie zaznaczonego szlaku lub poszczególnych obiektów w formacie GPX. Co więcej mapa udostępnia również narzędzie do ręcznego planowania trasy i oczywiście późniejsze jej pobranie w formacie GPX. Na mapie, oprócz szlaków turystycznych, zostały również naniesione główne ścieżki leśne. Mozna zatem zaplanować sobie podróż alternatywnymi drogami. Pod oknem mapy wyświetlana jest lista obiektów, które znajdują się na oglądanym właśnie fragmencie.


To teraz łyżka dziegciu, żeby nie było aż tak słodko. Mapa oraz serwis internetowy opisują jedynie szlaki turystyki pieszej. Chociaż i tak nie ma tragedii, ponieważ każdy opisywany szlak został oceniony również pod względem turystyki rowerowej (specjalna ikonka na stronie PTTK informująca w jakim stopniu trasa nadaje się na turystykę rowerową - np. ). Trasy rowerowe są w przygotowaniu, ale jak się dowiedziałem drogą mailową, PTTK ma problemy ze znalezieniem osób, które podjęłyby się ich opisania. Stąd mój apel - jeśli jeździcie po wyznaczonych szlakach rowerowych i chcielibyście wspomóc inicjatywę interaktywnej mapy, zgłoście się do PTTK. Wszyscy na tym skorzystamy.


Przed skorzystaniem z mapy warto zapoznać się z instrukcją jej obsługi. Nie jest to skomplikowane, ale często mapa reaguje z dość dużym opóźnieniem i może powodować frustracje użytkownika przy wykonywaniu szeregu niepotrzebnych, błędnych czynności.


Serdecznie polecam.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts with Thumbnails