2009-05-22

Nowe trasy rowerowe

Dzięki współpracy Nadleśnictwa Gdańsk i Urzędu Miasta Gdyni powstały kolejne leśne trasy rowerowe. Urzędnicy zapowiadają, że jeśli drogi będą cieszyć się dużym zainteresowaniem, szybko powstaną kolejne.


Na razie Gdynia planuje przeznaczać co roku 100 tys. zł na ścieżki w lasach. Wbrew pozorom za taką kwotę można zrobć całkiem sporo, bo nie są one tak kosztowne, jak miejskie - nie trzeba wylewać nawierzchni czy układać kostki. Podłoże składa się głównie z utwardzonej gliny i piasku.


- Niektórzy proponowali, by ścieżki wyasfaltować, ale to niemożliwe. Las musi pozostać lasem - podkreśla zarządzający gdyńskimi lasami szef Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowyh w Gdańsku Jan Szramka.


Nowo otwarte odcinki to Gdynia Witomino - Gdynia Demptowo o długości ok. 4,8 km oraz Gdynia Chwarzno - Gdynia Śródmieście (ul. Wolności) o długości ok. 3,4 km. Powstały tam też specjalne zadaszaone wiaty z drewnianymi ławkami, przy których można nie tylko odpocząć, ale również zapoznać się z informacjami na temat fauny i flory, umieszczonymi na specjalnych tablicach edukacyjnych.


Przy wiatach nie postawiono jednak pojemników na śmieci. - Zrobiliśmy to z pełną premedytacją. Po pierwsze każdy powinien zabierać swoje śmieci z lasu, a poza tym śmietniki w na razie dość odludnych miejscach, mogłyby być szybko wykorzystane przez tych, którzy swoje śmieci podrzucają innym - mówi naczelnik wydziału polityki gospodarczej i nieruchomości UM Gdynia Tomasz Banel.


Narazie ścieżki są malownicze, a lasy w ich okolicach bardzo czyste. - Zależy nam na tym, by tak pozostało. Tylko wtedy będziemy się w nich czuli dobrze i aktywny wypoczynek nie będzie się kojarzył z torbami po chipsach, ale zielenią, zwierzętami i naturą - podkreśla Jan Szramka.


Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek podkreśla, że miasto będzie inwestowało w leśne ścieżki rowerowe, jeśli będą dobrze odebrane przez mieszkańców. - Kwotę na ich budowę możemy zwiększyć w każdej chwili. Warunkiem jest jednak to, by ludzie chcieli po nich jeździć - mówi Wojciech Szczurek.


Już niedługo zaczną się prace nad wytyczeniem oraz naprawą nawierzchni istniejącej ścieżki na trasie z Chwarzna do Karwin i dalej z Karwin w stronę Polany Bernadowskiej i Brodwina. Planowane jest take wytyczenie oraz naprawa nawierzchni na trasie Gdynia Pustki Cisowskie - Rumia Janowo.Gdyńskie trasy rowerowe na terenach leśnych:
1. WIELKI KACK (ul. Sopocka) - OSOWA 4,4 km
2. WIELKI KACK (ul. Wielkopolska/ul. Żniwna) - WITOMINO LEŚNICZÓWKA 3,1 km
3. WITOMINO (ul. Wielkokacka) - CHWARZNO (Chwarznieńska) 3,7 km
4. DĄBROWA (ul. Nowowiczlińska/rzeka Kacza) - CHWARZNO (ul. Apollina) 2,9 km
5. DEMPTOWO (ul. Sakowicza/Skarbka) - CHWARZNO (ul. Apollina/ul.Ateny) 3,1 km
6. WITOMINO (ul. Sosnowa - szpital) - DEMPTOWO (ul. Demptowska/ul. Sakowicza) 3,6 km
7. CHWARZNO (ul. Okrężna) - DZIAŁKI LEŚNE (ul. Elbląska) 3,4 km
8. PUSTKI CISOWSKIE (ul. Chabrowa) - CISOWA (ul. Owsiana) - do granicy z RUMIĄ JANOWO 4,4 km
9. OSOWA (ul .Juraty) - ŻRÓDŁO MARII 4,4 km
10. WIELKI KACK (wiadukt - ul. Górnicza) - DĄBROWA (ul. Koperkowa) 8,7 km
11. Leśniczówka GOŁĘBIEWO - plaża na granicy GDYNI I SOPOTU 5,6 km
12. OSIEDLE BERNADOWO (ul. Sopocka) - ORŁOWO (ul. Orłowska - molo) 4,5 km
13. POLANKA REDŁOWSKA (ul. Ejsmonda) - ORŁOWO (ul. Orłowska - molo) 3,4 km
14. OSIEDLE BERNADOWO (ul. Racławicka) - MAŁY KACK (polanka) 4,8 km
15. KARWINY (ul. Nałkowskiej) - Obwodowa TRÓJMIASTA 4,2 km
16. WICZLINO (ul. Wiczlińska - ogródki działkowe) - CHWARZNO (ul. Apollina) 2,6 km
17. CHYLONIA (ul. Morska) - skrzyżowanie leśnych tras 6 i 7 3,6 km
Łączna ilość ścieżek rowerowych na terenach leśnych to 70 km.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts with Thumbnails