2010-02-04

Endomondo - trener w telefonie

Serwis rowerowy rower.com zamieścił dziś artykuł dotyczący portalu społecznościowego dla rowerzystów, połączonego z osobistym trenerem, rejestrującym podstawowe statystyki podczas wycieczki oraz nanoszącym ślad trasy na wirtualną mapę. Mowa o endomondo.com

Zapraszam do zapoznania się z artykułem.

A teraz kilka moich refleksji.
Niestety nie mogę wypróbować działania programu na swoim telefonie. Opieram się więc na tym co wyczytałem na rower.com oraz na stronie Endomondo.

Niestety aplikacja działać będzie jedynie na telefonach "nowszej generacji", czyli tzw. smartphonach, posiadających bardziej rozbudowane oprogramowanie. I tak aplikacja będzie funkcjonowała z telefonami działającymi na systemach: Android 1.5 (i nowsze wersje), Symbian 60 Series, Windows Mobile 6.1 (i nowsze wersje) oraz iPhone OS. Niestety brak wsparcia dla zwykłej javy. Oczywiście absolutnym wymogiem jest posiadanie odbiornika GPS. Może być wbudowany w aparat telefoniczny, ale aplikacja wspiera również zewnętrzne moduły.

Z opisu na stronie wynika, że aplikacja w czasie rzeczywistym informuje nas o przebytym dystansie, prędkości i czasie trwania wycieczki. Po zgraniu danych do komputera (co również możliwe jest na bieżąco za pomocą GPRS w telefonie) otrzymujemy dodatkowe informacje takie jak puls czy spalone kalorie. Dodatkowo przebyta trasa umieszczana jest w serwisie na mapie. Najciekawszą chyba funkcją Endomondo jest możliwość śledzenia trasy danej osoby na bieżąco w Internecie.

Nigdzie na stronie nie znalazłem informacji o wyświetlaniu mapy i własnego położenia na ekranie telefonu. A właśnie tego najbardziej oczekiwałem. Przeszukując sieć trafiłem na grafikę, prezentującą widok mapy w telefonie. Wygląda na to, że jest to jednak możliwe. Dziwne, że na oficjalnej stronie, autorzy programu się tym nie chwalą (albo ja tego nie widzę). Natomiast nie wiem jak wygląda sytuacja z planowaniem tras i nawigacją po kolejnych punktach wycieczki. Brak też informacji na temat map z jakich aplikacja korzysta. Wygląda na to, że mapy prawdopodobnie pobierane są z Internetu, co może narazić użytkownika na dodatkowe koszty.

Ciekawa aplikacja, która w połączeniu z dobrze zorganizowaną stroną internetową może okazać się bardzo przydatnym narzędziem. Jeśli szukacie narzędzia wspomagającego trening, warto zainteresować się Endomondo. Jeśli jednak szukacie nawigacji turystycznej to TrekBuddy pozostaje absolutnym numerem jeden wśród darmowych rozwiązań. Może nie potrafi samodzielnie wskazać pulsu, ale zapisuje cały szereg danych z naszej podróży (i wyświetla je na bieżąco na ekranie telefonu) w pliku GPX, którego Endomondo nie obsługuje. Zastanawiające, bo format ten jest jednym z najbardziej popularnych formatów zapisu danych GPS (podobno niebawem Endomondo ma wprowadzić wsparcie dla tego formatu). Następnie możemy plik GPX zaimportować do jednego z wielu serwisów, uzyskując w ten sposób obraz naszej trasy na mapach Google, OpenStreetMaps, Yahoo i innych. No i Trekbuddy działa na zwykłej javie, a co za tym idzie, na niemal każdym telefonie komórkowym.

Zostaję przy Treku.


O Trekbuddy możecie poczytać w jednym z moich wcześniejszych wpisów - KLIK!

9 komentarzy:

Anonimowy pisze...

Witam

Uprzejmie donosze ze Endomondo dziala juz na javie.Osobiscie korzystam ze Sportypal-mysle ze jest lepszy(ranking!).Treka uzywam takze.

Pozdrawiam,eljot.

Micho pisze...

Dzięki za cynk, eljot. Przetestuję.

Micho pisze...

Niestety nie ma do wyboru mojego modelu telefonu przy pobieraniu. Pobrałem wybierając najbardziej zbliżony model i niestety aplikacja nie działa:(

Anonimowy pisze...

Witam

A jaki masz telefon?

eljot

Micho pisze...

sony ericsson w910i.

Z Sportypal tez mam problem. Aplikacja się uruchamia, edytuję ustawienia, wpisuję swoje dane (waga, wysokość, mail) i nie mogę nic dalej zrobić.

Anonimowy pisze...

W910i nie ma modulu gps.Te aplikacje dedykowane sa do telefonow z wewnetrznym modulem.A jeszcze lepiej jak telefon posiada dodatkowo wi-fi(odpadaja koszta przesylu danych na serwer).
Teraz wiadomosc dobra-zarejestruj sie na stronie Sportypal i bedziesz mogl zamieszczac tam swoje slady eksportujac je z komputera-format gpx-mozna uzywac do tego Treka.Ponadto bedziesz mogl korzystac ze wszystkich funkcji programu(analiza sladu,planowanie tras itd.).Sprytni chlopcy z Macedonii zrobili to tak ze do rankingu licza sie tylko slady wyslane bezposrednio z telefonu.I to mi sie najbardziej w tym programie podoba.Nie do konca,ale jednak bardzo ogranicza to "parade oszustow".
Ja korzystam z SE w995i.
Zycze na ZAJACZKA tel. z gps + wi-fi.

Pozdrawiam,eljot

Micho pisze...

Więc to takie buty. Ja używam telefonu z zewnętrznym modułem GPS.

Hmmm, w takim razie niestety te programy nie są póki co dla mnie. Dzięki za informacje, eljot. I za odwiedziny.

tigga pisze...

Na Andoridzie mapę uzyskuje się przesuwając palcem ekran w lewo

Anonimowy pisze...

czemu endomondo nie chce dzialas na samsunga 5230 avila gps. Moze znacie jakis program ktury mazna zainstalowac na tym modelu tel

Prześlij komentarz

Related Posts with Thumbnails